Tarptautinis Aldonos Dvarionaitės jaunųjų pianistų ir mokytojų konkursas – festivalis > NAUJIENOS > 2007 metų spalio 22 – 25 d. Visagine įvyko II Tarptautinis Aldonos Dvarionaitės jaunųjų pianistų ir mokytojų konkursas

2007 metų spalio 22 – 25 d. Visagine įvyko II Tarptautinis Aldonos Dvarionaitės jaunųjų pianistų ir mokytojų konkursas

Leila Urmanova-Vnukova

Konkurso – festivalio autorė, organizatorė

2007 metų spalio 22 – 25 d. Visagine įvyko II Tarptautinis Aldonos Dvarionaitės jaunųjų pianistų ir mokytojų konkursas – festivalis.  Lietuvos muzikos istorijoje tai pirmasis konkursas-festivalis, kuris skirtas Aldonai Dvarionaitei – ryškiai pianistei, unikaliai asmenybei, atminti.

Nepamirštamas konkurso atidarymas, jis prasidėjo, nuo dokumentinių Aldonos Dvarionaitės muzikos atlikimo kadrų.

Šių metų konkurse dalyvavo atlikėjai  iš Latvijos, Lietuvos, Baltarusijos, Ispanijos, Uzbekijos. Atstovaudami įvairias fortepijonines mokyklas jauni talentai su didele atsakomybe žiūrėjo į dalyvavimą konkurse ir sugebėjo parodyti žiūrovams ir autoretitingam  žiuri ne tik techniką ir originalų atlikimo  būdą, bet ir kūrinių turinio suvokimą, gilius jausmus  ir artistiškumą.

Meistriškumo lygį, atlikimo kokybę ir atlikimo būdą  vertino kompetetingas tarptautinis žiuri, kuriam vadovavo Lietuvos  muzikos ir teatro akademijos profesorė Veronika Vitaitė, kuri nuo pat pirmųjų konkurso pravedimo idėjos atsiradimo dienų, palaikė mane ir visuose organizacijos etapuose  padėdavo man.

 

Džiugu, kad šis renginys jau tapo tradiciniu – pirmasis konkursas-festivalis įvyko 2004 m. spalio 25-28 d. Tada, 2004 metais mes buvome taip arti tų įvykių, kad, manau, ne visi iki galo galėjo įvertinti šio įvykio svarbą.  Ilgainiui mes suvokiame, kad Visagine uždegta naujo muzikos judėjimo ugnis.

Konkursas atspindėjo Aldonai Dvarionaitei būdingą kūrybinių ieškojimų dvasią. Ji ypatingą reikšmę teikė pačiai atlikėjo asmenybei. 2004 m. konkurso vertinimo komisija nutarė niekam neskirti Didžiojo prizo, kuris savo laimėtojo sulaukė kitame konkurse (M. Katinas, E kategorija, Lietuva). Aldona Dvarionaitė koncertavo visame pasaulyje. Jos koncertų recenzijų antraštės

skambėjo: „Žaibo jėga“, „Klaviatūros liūtė“, „Nepaprasto grožio garsai“ (Vokietijos spaudoje), „Didingas romantizmas!“ (Lenkijos spaudoje), „Jausmas pirštų galiukuose“ (Latvijos spaudoje).

Šiandien norėčiau pabrėžti, kad ne atsitiktinai konkursas-festivalis gimė Visagine. Mieste, kuriame per 7 paskutiniuosius aktyvaus kūrybinio gyvenimo metus taip mėgo lankytis Aldona Dvarionaitė. Ji mylėjo mūsų mokyklą, joje besimokančius auklėtinius.

 

Didelė šių nepakartojamų fortepiano muzikos vakarų su Aldona Dvarionaite vertybė –

dvasios šilumos, gerumo, meilės stiprybės jausmas – visa tai, kas yra vertingiausia mūsų gyvenime ir ko mums šiandien taip trūksta.

Ji puikiai atsiliepdavo apie mūsų mokyklą, pabrėždavo, kad mokykloje vyrauja šilta, jauki atmosfera. Norėčiau nuoširdžiai padėkoti visam mokyklos kolektyvui, kuris visas šias dienas tiesiog „gyveno“ konkursu, taip pat visiems mokytojams, aktyviai dalyvavusiems organizacinio komiteto darbe.

 

Konkurso-festivalio metu mes visi jautėme ją šalia. Atidarymas buvo nepakartojamas. Žmonių, kurių širdyse rusena meilė kūrybai, dėka pavyko susirinkusiems parodyti unikalius dokumentinius kadrus, kuriuose Aldona atlieka Balio Dvariono fortepijono pjeses.

 

2007 m. konkurse dalyvavo atlikėjai iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Ispanijos, Uzbekistano.

Tarptautinės vertinimo komisijos darbe dalyvavo Lodzės muzikos akademijos profesorius Tadeusz Chmielewski (Lenkija), Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė Veronika Vitaitė (Lietuva), Taškento valstybinės konservatorijos profesorius Marat Gumarov (Uzbekistanas), Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Julijus Andrejevas (Lietuva),

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Jurgis Bialobžeskis (Lietuva), Muzikos mokyklos profesorius Martin Jepsen (Danija), Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos ekspertas Justas Dvarionas (Lietuva).

Aldona Dvarionaitė visada sakydavo, kad mokytojai neturėtų užsidaryti savo kabinetuose, o būtinai išeitų į sceną ir visą savo gyvenimą išliktų artistais. Todėl šis konkursas skirtas ne tik jauniesiems pianistams, bet ir mokytojams jiems skirtoje amžiaus kategorijoje. Mes turėjome 5 amžiaus kategorijas. E kategorija skirta grojantiems pedagogams.

 

Tarptautinio Aldonos Dvarionaitės konkurso – festivalio vienas iš tikslų – atkreipti muzikos ir meno mokyklų mokytojų dėmesį į ryšį tarp mokytojų atlikimo meistriškumo lygio ir jų mokinių meninių kūrybinių pasiekimų bei ieškoti gabių jaunųjų atlikėjų, atskleidžiančių savo talentą bendravimo ir bendradarbiavimo su pedagogu metu.

Šio konkurso – festivalio metu jauniesiems atlikėjams ir jų mokytojams buvo suteikta galimybė atskleisti savo individualumą, atlikimo meistriškumą bei praturtinti savo sceninę – koncertinę praktiką. Konkurso-festivalio metu buvo surengta mokslinė-pedagoginė konferencija, kurios

metu buvo apibendrinta pedagoginė patirtis, kuri svarbi tolimesnėje metodinėje mokytojų veikloje. Taip pat buvo surengta vakaronė – mokytojų diskusija ir filmų pristatymas.

 

Konkurso – festivalio metu Visagine skambėjo fortepijoninė muzika, atliekama tarptautinį pripažinimą pelniusių užsienio muzikų, tokių kaip Tadeusz Chmielewski (Lenkija), Marat Gumarov (Uzbekistanas). Šie koncertai tapo reikšmingu miesto gyvenimo įvykiu, sulaukė

daug klausytojų.

 

Džiugu, kad Aldonos Dvarionaitės jaunųjų pianistų ir mokytojų konkursas – festivalis tapo tradiciniu konkursu su nuolatine vertinimo komisijos  sudėtimi ir privalomu Aldonos Dvarionaitės atliktų kūrinių repertuaru.

Konkurso-festivalio uždarymas įvyko koncertų salėje „Banga“ ir prasidėjo puikiu konkurso laureatų ir diplomantų iš Lietuvos, Baltarusijos ir Uzbekistano pasirodymu.

I premijos laureatų titulus gavo Karolis Daškevič (Lietuva), Donata Vaikutė (Lietuva), Ksenuja Annomuchamedova (Lietuva),Rita Savulytė (Lietuva), Tatyana Vitorskaya (Baltorusija).

Šiame konkurse buvo Didysis prizas, jį gavo  Mantautas Katinas (Lietuva).

Esu labai dėkinga visam draugiškam Visagino  Č. Sasnausko muzikos mokyklos kolektyvui, jos direktorei Česlavai Pimpienei, kurie sukūrėsvetingumo ir jaukumo  atmosferą.

Noriu padėkoti visiems, kas  padėjo šiam renginiui įvykti ir palaikė mano idėją organizuoti jaunųjų pianistų ir mokytojų konkursą- festivalį  dalyvaujant kylančioms žvaigždėms ir profesionalams Aldonos Darionaitės, žmogaus visą savo gyvenimą atsidėdančio muzikai,  atminimui.

 

Visas renginio dienas mes jautėm Aldoną šalia  mūs. Mums taip jos trūksta.

Iki naujų susitikimų IV  konkurse – festivalije , kuris įvyks 2016  metų spalio mėnesį.

 

Norėčiau nuoširdžiai padėkoti visiems tiems, kurių dėka šis renginys įvyko ir kurie palaikė

mano idėją surengti Tarptautinį Aldonos Dvarionaitės jaunųjų pianistų ir mokytojų konkursą – festivalį.