Gegužės 15 d. Visagino Česlovo Sasnausko menų mokykloje vyko atminimo vakaras, paskaita – koncertas visuomenei, skirtas pianistės ir dėstytojos Aldonos Dvarionaitės 80-mečiui. Koncerto atidarymo metu klausytojams buvo rodomi unikalūs dokumentiniai kadrai, kuriuose Aldona Dvarionaitė atlieka Balio Dvariono pjeses fortepijonui.
Klausytojai buvo sužavėti Justo Dvariono, Jurgio Dvariono ir Justinos Dvarionaitės atliekamais kūriniais smuikui ir fortepijonui. Šiltais prisiminimais apie Aldoną Dvarionaitę pasidalino pedagogas ir šeimos draugas Aleksandras Jurgelionis. Pagrindinė šio vakaro idėja – nepamiršti artistų, kurie indėlis į Lietuvos kultūrinį gyvenimą be galo didelis, kurie daugelį metų atstovavo Lietuvai skirtingose pasaulio šalyse.
Koncertuojanti pianistė Aldona Dvarionaitė aplankė daugelį šalių. Jos virtuozinis, aistringas, kupinas atspalvių ir jausmų grojimas fortepijonu yra nepamirštamas.
Mūsų pažintis prasidėjo dar tuomet, kai aš buvau jauna, savo pedagoginį darbą bepradedanti pianistė ir tuomet ji tapo man kelrode žvaigžde, kuri palaikė mane ne tik mano muzikiniame bet ir gyvenimo kelyje. Ji tapo man humaniškumo pavyzdžiu, autoritetu. Esu laiminga, kad buvome pažįstamos, kad mūsų bendravimas buvo nuoširdus ir ilgametis.
Jau turėdama nemažą patirtį muzikos srityje, sugalvojau organizuoti Tarptautinį jaunųjų pianistų ir mokytojų konkursą – festivalį, skirtą žymiai lietuvių pianistei ir pedagogei Aldonai Dvarionaitei. Šiandien norėčiau pabrėžti, kad neatsitiktinai konkursas-festivalis gimė Visagine – mieste, kuriame septynerius paskutiniuosius aktyvaus kūrybinio gyvenimo metus taip mėgo lankytis Aldona Dvarionaitė. Ji mėgo mūsų mokyklą, joje besimokančius auklėtinius.
Didelė šių nepakartojamų fortepijoninės muzikos vakarų, meistriškumo pamokų su Aldona Dvarionaite vertybė – dvasios šilumos, gerumo, meilės bei stiprybės jausmas – visa tai, kas yra vertingiausia mūsų gyvenime ir ko mums šiandien taip trūksta. Ji puikiai atsiliepdavo apie mūsų mokyklą, pabrėždama, kad mokykloje vyrauja šilta, jauki atmosfera. Tai nemažas mokyklos kolektyvo nuopelnas. Aldona sakydavo, kad „pedagogai turi išeiti iš savo kabinetų ir pasirodyti scenoje, koncertuoti“. Pedagogai turi bendrauti, dalintis nuomonėmis ir mokytis vieni iš kitų. Būtent tokia bendravimo vieta ir tapo Aldonos Dvarionaitės konkursas.
Kitais metais bus organizuojamas jau VI-sis konkursas – festivalis. Vertinimo komisijos darbe dalyvaus Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesoriai: Veronika Vitaitė ir Julius Andrejevas, Lenkijos muzikos akademijos profesorė Maria Korecka-Soszkowska, Uzbekistano Valstybinės konservatorijos profesorius Marat Gumarov, Europos atlikimo meno konkursų jaunimui asociacijos (EMCY) viceprezidentas Justas Dvarionas. Dalyviai savo programoje privalės atlikti kūrinius iš garsios lietuvių pianistės Aldonos Dvarionaitės repertuaro, kurio didelę dalį sudarys gerbiamo lietuvių kompozitoriaus, atlikėjos tėvo Balio Dvariono kūryba.
Kiekvienas konkursas turi savyje kažką naujo, pasižymi vis naujais atlikėjų vardais. Džiugu, kad Lietuvos pianistės vardą atsimena Lietuvoje, Latvijoje, Izraelyje, Čekijoje, Rusijoje, Kosta-Rikoje, Sakartvele – šalyse, kurių atstovai dalyvauja konkurse.
Visagino miestas tampa ne tik Lietuvos kultūros centru, bet ir vieta, kur atvažiuoja pasaulinio garso muzikantai. Kasmet konkursas – festivalis pritraukia vis daugiau naujų dalyvių ir svečių. Ypač malonu, kad per šį laikotarpį festivalis įgavo tarptautinį svarumą, o varžytis dėl prestižinio apdovanojimo atvyksta mokiniai ir studentai iš užsienio. Šis renginys, kaip ir daugelis kitų, formuoja teigiamą mūsų miesto įvaizdį, integruoja jį į Europos visuomenę.
Neabejoju, kad nuoširdaus kūrybingų žmonių bendradarbiavimo skatinimas ne tik padeda jauniesiems talentams atskleisti save, bet ir skatina jų komunikavimą, tarpusavio ryšius.
Šiuose festivaliuose jau dalyvavo pianistai iš Izraelio, Čekijos, Ispanijos, Uzbekistano, Kazachstano, Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos, Rusijos, Kosta Rikos, o daugiausia dalyvių būna iš Lietuvos.
Tiek daug tautų sujungia vienas tikslas – muzika.
Nuoširdžiai dėkoju visiems, kas prisidėjo prie šio mano sumanymo, šių koncertų – vakarų, konkurso organizavimo, skirtų Aldonai Dvarionaitei atminti, kurie aktyviai dalyvavo tarptautinio konkurso vertinimo komisijos darbe, soliniuose koncertuose ir fortepijoninės muzikos sklaidoje..
Kaip ir vykusių Konkursų – festivalių metu, taip ir šį vakarą, mes visi jautėme ją šalia…
Su dėkingumu, mokytoja ekspertė,
seminaro praktikumo autorė Leila Urmanova – Vnukova